DreamBox DM800HD PVR - malý, šikovný a navíc ještě HD!

Dreambox DM-800 HD PVR

Úvod
Po předvedení modelu Dreambox DM-600 PVR se zdálo, že firma Dream Multimedia jen těžko přijde s ještě vybavenějším modelem takto miniaturních rozměrů. Mezitím co všichni zoufale čekali na dlouho, předlouho avizovanou sériovou produkci velkého modelu DM-8000, co se nestalo?! Rok se s rokem sešel, a místo osmitisícovky je tady minatura v provedení HD! DM-800 má totiž vše co nabízí DM-600, navíc zvládá i DVB-S2, dekompresi H.264 (MPEG-4 AVC), DVI + HDMI výstup, má dva USB porty, možnost použít disk SATA, a to v případě potřeby i externí (eSATA). To je velmi stručná charakteristika nového Dreamboxu DM-800 HD PVR a mohu předeslat, že to v podstatě platí i po absolvování testu. Pojďme se mu ale podívat blíže na zoubek.

Popis a design
Nevím jestli je nutné opakovat totéž co u DM-600, takže to zkrátím. Design je malý (rozměry 200 x 140 x 40 mm), kompaktní provedení, působí robustně až nerozbitelně, na přední stěně přibyl OLED displej (malý, ale opravdu ostrý), který zobrazuje graficky nejen aktuálně zvolenou stanici (ve stand-by módu pak přesný čas), ale také aktuálně navolenou položku OSD menu, takže lze přístroj do značné míry ovládat i naslepo (ostatně, musel jsem si to vyzkoušet celkem dvakrát, ale nepředbíhejme). Jinak kromě štěrbiny pro kartu (pod odklápěcím krytem) a jednoho pochromovaného tlačítka (on/off) na čelním panelu není nic. Zato na zadní stěně se s všelijakými konektory tzv. roztrhl sáček. Nalezneme zde kromě anténního vstupu a výstupu starý známý konektor SCART, AV CINCHe nahradil konektor DVI pro připojení digitálního HD zobrazovače, eSATA k alternativnímu připojení externího disku pro funkci PVR, 2xUSB 2.0 zásuvka typu A pro přehrávání multimédií z USB disku, nechybí pochopitelně ani dosti zásadní LAN (RJ-45), séiový port (RS-232C), optický audiovýstup a již poněkud pomíjivý konektor pro modem (RJ11). Přístroj je, stejně jako DM-600, napájen z externího adaptéru o napětí 12V, takže je možné použít případně i napájení z autobaterie.
Součástí balení je kromě přístroje samotného klasický dálkový ovladač dobře známý již od modelu DM-7000 s bateriemi (2xAA), spínaný napájecí zdroj na 230V, cenný kabel (redukce) DVI na HDMI, redukce SCART na 3xCINCH, návod k obsluze, výměnný zadní plech pro terestriální/kabelovou mutaci a minivrut pro připevnění výměnného tunerového modulu. Prostě taková úhledná malá černá cihlička.

Mutace na DVB-T, vestavba disku


Dreambox DM-800 HD PVR: vnitřek

Dreambox DM-800 HD PVR: DVB-T modul

Dreambox DM-800 HD PVR-T

Vzhledem k mé takřka výhradní preferenci pozemního příjmu, nedalo mi, abych nevyužil ani tuto příležitost a jal jsem se DM-800 přetvořit na verzi pro DVB-T. Stejně jako u DM-600, je k tomu třeba jeden zásuvný DVB-T modul (pozor, není součástí balení satelitní verze). Je třeba odmontovat celý zadní plech, vyjmout satelitní modul a vložit místo něj terestriální. Pak zbýva už jen přišroubovat zadní plech pro tunerové moduly s IEC konektory (DVB-T, případně DVB-C). Jak disk jsem pro účely testu zvolil 160 GB SATA Seagate Momentus. Před připojením interního disku je nutné odpojit interní propojku mezi základovou deskou a konektorem eSATA na zadním panelu (nelze tedy používat interní i externí SATA disk zárověň), disk se připojí speciálním kablíkem k desce, přišroubuje k plechovému držáku (šroubky pro disk jsou narozdíl od DM-600 součástí balení) a po vyvinutí určitého násilí na vytvarování SATA kabelu (doporučuji vytvarovat kabel ještě před zamontováním disku) je disk na místě. Zašroubujeme kryt a jdeme testovat.

Zapojení a nastavení
Po přemístění do jediného místa, kde můžu testovat a zároveň mohu mít k dispozici signál testovacího muxu C (jistě uznáte, že bez testu HDTV by to bylo o ničem) jsem připojil zdroj UHF signálu (anténu), přiloženým kabelem (redukcí) připojil DVI výstup set-top-boxu k HDMI vstupu televize, zapojil patch kabel do místní LAN sítě (přes switch) a síťovým adaptérem zajistil napájení. Na TV se objeví úvodní tapeta (ta je mimochodem úplně nová) a přístroj bootuje. Pak přístroj opakovaně přechází po 10 sekundách do jednotlivých zobrazovacích režimů a ptá se prostřednictvím obrazovky zda je zobrazení vyhovující. To je velmi šikovné a zárověň v podstatě nutné, protože DVI výstup umožňuje nastavit tolik různých režimů, že není vyloučeno, že některé z nich připojený zobrazovač vůbec nebude schopen zpracovat.
U toho bych se s dovolením na chvíli zastavil. DM-800 umožňuje přes DVI přenášet HDMI obsah, a to včetně zvuku, obrazová rozlišení jsou standardních 576p, 720p a 1080i. K dispozici je ale také několik PC režimů s obvyklými nativními rozlišeními LCD monitorů. Maximální rozlišení pro PC monitor je 1280x1024. Důležité je vědět, že PC režim nepodoporuje přenos zvuku, takže i když monitor vestavěné repro má, je třeba propojení zvuku řešit analogově (k tomu se dobře hodí přibalená SCART redukce).
Pro případ nutnosti připojení přes SCART je jednou z možností preferovaného zobrazení i SCART.´Pokud ale přístroj již jednou nastavíte např. do PC režimu, pak jej odpojíte a připojíte k TV přes SCART, uvidíte jen úvodní obrazovku a musíte nastavení zobrazení poslepu změnit, k čemuž, jak už jsem předeslal, velmi napomáhá čelní OLED displej (v této situaci je k nezaplacení).
Automatické ladění proběhlo v podstatě stejně jako u DM-600, čili našlo jen multiplex A. Pro multiplexy B a C bylo potřeba použít ruční ladění (bez problémů). Jako majitel jiného Dreamboxu jsem si již zvykl, že kanály jsou po naladění seřazeny implicitně dost chaoticky, takže jako následující krok doporučuji zajímavé programy hned umístit do oblíbených položek, kde se s nimi výrazně lépe manipuluje, a už u nich zůstat. Pro správné zobrazování českých znaků v EPG je třeba, podobně jako u ostatních Dreamboxů, mírně upravit konfigurační soubor encoding.conf, pak je teprve čeština stoprocentní (na žádná loga si nehraji, funkčnost především :-)).

Provoz, ovládání a menu
Příjem všech naladěných stanic byl během testu bezproblémový a kvalitní, dalo by se říct bez kompromisů. Rescaling standardních (SDTV) kanálů do 720p i 1080i se mi jevil subjektivně jako velmi dobrý, ale pochopitelně jsem byl nejvíce zvědav na příjem HDTV programů v testovacím multiplexu C. Příjem ČT 1 HD byl opravdu viditelně kvalitní a přestože obrazová informace je pouze přepočítávaná z SD rozlišení, inu datový tok cca 8 MB/s udělá své. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že připoužití interního rescalingu z SDTV v MPEG-2, pokud by byla přenášena s datovým tokem alespoň 6 Mb/s, bychom dospěli k výsledku velmi podobnému. Zde ale pochopitelně nejde o posouzení kvality, ale schopnosti zpracovat H.264 (MPEG-4 AVC) a vysokého rozlišení obrazu, v čemž u mně DM-800 obstál bez jakýchkoli námitek. Program Nova HD se v době testu vysílal bez zvuku, ale na zpravodajských relacích byla kvalita při použitém datovém toku cca 8 Mb/s subjektivně opravdu velmi dobrá (výrazně prokreslenější detail). Oba HDTV programy jsem pochopitelně zkoušel i zaznamenávat na vestavěný disk, dokonce i oba současně, což přístroji nečinilo žádný problém. Nahrávat lze i více programů současně a ještě přitom další živě sledovat, ale pochopitelně pouze v rámci jednoho multiplexu, resp. transpondéru. Přehrávat lze jak pořízené záznamy z vestavěného disku, tak různé druhy multimédií z různých namountovaných disků (přes LAN, USB). Záznamy z vysílání jsou, jako obvykle, v nativním formátu MPEG-2 transportní stream (*.TS) a lze je v PC přehrávat např. VLC Playerem nebo Media Playerem Classic. Pro přehrávání HDTV záznamů s kompresí H.264 na PC je pochopitelně třeba doplnit příslušný kodek a také je nutná určitá výpočetní kapacita (CPU).

OSD menu přístroje při použití oficialního firmwaru Enigma 2 je zcela analogické předchozím modelům (nejvíce asi modelu DM-600). Navíc je zde pochopitelně možnost nastavení digitálního videovýstupu DVI, o němž již byla řeč. I u DM-800 lze instalovat různé pluginy (i on-line přes LAN), nejznámější jsou např. Media Player, Web Browser, atd... V EPG lze opět navolit režim zobrazení (jedna stanice, časová osa). Z položek EPG lze samozřejmě jedním tlačítkem vytvořit položku časovače pro nahrávání či rezervaci právě označeného pořadu. Vše je intuitivní, přehledné a spolehlivě funkční. Dlužno dodat, že v košatém menu nastavení lze nastavit automatický čas přidávaný před a za záznam, takže je nemusíte doplňovat ručně. Programování nahrávání s pomocí EPG je tedy opravdu otázkou několika málo sekund.

Komunikace, lokalizace, speciální funkce
Tato recenze by byla poloviční, kdybych se nezastavil u komunikačních možnostech DM-800. Následuje popis převzatý z recenze DM-600, protože oba přístroje jsou v tomto smyslu opravdu úplně stejné.

Po připojení přístroje do lokální sítě (běžným patch kabelem do switche, případně přímo do PC kříženým kabelem) je vhodné zadat, nebo alespoň zkontrolovat, síťové nastavení, zejména IP adresu, masku podsítě, případně i výchozí bránu. Možné je zadat, jak pevnou IP adresu, tak nechat přístroji přidělit adresu dynamicky, přes DHCP. Přístroj je pak připraven ke komunikaci. Je dobré vědět, že přístroj komunikuje vždy, je-li připojen do sítě, tedy i ve stand-by módu. To je většinou výhoda, protože jej můžete používat i jako domácí či malý firemní souborový server, nevýhoda je to ohledně zvýšení bdělosti při nastavení firewallu a přístupových oprávnění. Z PC na síti lze s přístrojem komunikovat jak přes FTP protokol (to je asi nejrychlejší), tak klasickým sdílením disku z Windows (SAMBA). Přístupné jsou pochopitelně nejen nahrávky na disku (složka HDD), ale také virtuální složky přístroje s firmwarem a jeho nastavením. Orientace v těchto složkách již vyžaduje nějaké elementární znalosti Linuxu a organizace Dreamboxu a jakékoli zásahy destruktivního charakteru (tj. změna nebo mazání souborů) začátečníkům velmi nedoporučuji (vše je vratné, ale někdy ne jen uživatelsky).
Ani já nejsem v Linuxu a strukturách FW úplně kovaný, jednu drobnou změnu firmwaru jsem si ale neodpustil. Jedná se o zanesení kódů multiplexů A a B do tabulky dvoubytového kódování EPG (ISO 6937). Po změně tohoto souboru (jde o přidání 2 řádků textu) a úplném restartu přístroje (jen do stand-by a zpět nestači) přístroj zobrazuje všechny české znaky v EPG korektně. Totéž platí i u teletextu (tam ani žádná úprava třeba není).Na uvedeném screenshotu můžete vidět, že rychlost FTP přenosu z DM-800 prakticky na 100% využívá možnosti síťové karty 10/100 Mb/s, je i během sledování TV velmi svižná a spolehlivá (nepadá). Rychlost přenosu službou SAMBA (sdílený) disk je pak jen o něco málo nižší. Ani využití jako malého souborového serveru tedy rozhodně není k zahození. Zkušenější uživatelé pochopitelně mohou rozchodit na Dreamboxu další vlastní aplikace, např. web server, MySql server a podobně. Ohromnou výhodou využití DM-800 jako Embedded PC je zejména nízký příkon, který je určitě nižší než např. PC na bázi MiniITX.

Shrnutí
Přijímač Dreambox DM-800 HD PVR udělal na mě opravdu velmi silně pozitivní dojem. Jedná se podle mého názoru o přístroj nabitý progresivními technologiemi s tak variabilním hardwarem i softwarem, že by jeho majitele ani do vzdálenějšího budoucna (10 let?) nemělo překvapit prakticky nic. Zvládá bez problému zpracovat jak standardní MPEG-2 kompresi, tak H.264 (MPEG-4 AVC) ve standardním i vysokém rozlišení (HDTV) a díky systému vyměnitelných tunerových modulů lze počítat s možností případného upgradu na DVB-T2, případně i jiných druhů signálu, které třeba ještě vzniknou.
Za klíčovou výhodu tohoto řešení považuji, že se nemusíte vázat na jeden konkrétní způsob příjmu a bude-li například zrovna pro Vás výhodná kabelovka, vyměníte prostě tunerový modul za DVB-C a přístroj, na který jste si Vy i rodinní příslušníci mezitím zvykli, používáte klidně dál. Mimochodem, pro zpracování IPTV by, čistě hypoteticky, přístroj nemusel mít tuner vůbec žádný, z obchodního hlediska je to ale bohužel spíše teorie.
Mohu konstatovat, že přístroj se během celého testu choval předvídatelně, spolehlivě, rychle a nezasekával se. K jeho bonusům patří v neposlední řadě také rozhraní DVI a bohaté možnosti jeho konfigurace, díky nimž lze připojit jak PC monitory bez HDMI (přes DVI), tak i televizory HD Ready či Full HD.

Souhrnné hodnocení
+ podpora H.264 a HDTV
+ systém vyměnitelných tunerů
+ variabilní DVI/HDMI výstup
+ dobře čitelný OLED displej
+ možnost připojení eSATA disku
+ LAN rozhraní, modem
+ kompletní česká lokalizace (menu, EPG, teletext)
+ přehrává TS, MPG, MP3, JPEG z disku, USB i LAN
+ živé sledování během nahrávání v rámci multiplexu
+ možnost napájení z 12V zdroje (auto, karavan, chata)
+ velikosti disku je rozměrem 2,5"

- nepřehrává DivX/XVid

 
Zpět